Sabah aç karnına su içmek zayıflatır mı ?

Sabah aç karnına su içmek zayıflatır mı ?

Zayıflamak çoğu insan için büyük bir sorundur. Zayıflamak için hem beslenme konusundaki düzenli bir hayat yaşamak hem de egzersizler ile bunu desteklemek gereklidir. Bazı küçük detaylar ile de zayıflama sürecinde daha kısa sürede sonuç almak da mümkündür. Örneğin; limonlu su içmek, avokado ve muz gibi meyveleri daha sık tüketmek gibi eylemler, daha hızlı yağ yakımı sağlar.

Zayıflama sürecinde bolca tüketilmesi gereken su sayesinde, elbette çok daha mümkündür. Su içtikçe vücut metabolizması hızlandığı için yağ yakımı gerçekleşecektir. Spor esnasında vücudun kaybettiği enerjiyi sağlayacak, yemeklerde su içilmesi de sindirime yardımcı olacaktır. Sabah aç karna su içmek zayıflatır mı sorusu da sıklıkla sorulur ve cevabı da merak edilir.

Sabah aç karna su içmek, uykudaki vücudun yeniden çalışmaya başlamasına yardımcı olur ve metabolizma üzerinde de etkilidir. Kahvaltıya oturmadan önce içilecek su, biraz daha tokluk hissi sağlayacağı için aşırı yemeyi de engeller. Yani aç karna sabah içilecek bir bardak suyun zayıflamaya etkisi vardır. Ancak tamamen etkilidir ve en önemli kriterdir demek yanlış olacaktır. Hiç spor yapmadan ve aşırı yemek yiyerek, sabahları aç karna içilecek suyun bir etkisi olmayacaktır.

Beslenme ve spor kadar etkisi olan hatta en önemli noktalardan birisi, düzenli olarak su içmektir. Mide ve bağırsak problemi yaşayan insanlar düzenli su tüketimi sayesinde, tuvalet sorunlarını da kolaylıkla çözebilirler.

Günde Ne Kadar Su Tüketilmeli?

Her vücudun ihtiyaç duyduğu nem miktarı elbette çok farklıdır. Ancak ortalama olarak, bir insan günde en az 3 litre su tüketmelidir. Yemeklerden önce en az bir bardak su tüketilmeli, özellikle sabah içilecek sularda birkaç damla limon eklenmesi unutulmamalıdır. Spor yaparken en az 1 litre su tüketilmesi doğru olacaktır. Su tüketmeden yapılan egzersizlerde, rahatsızlanma olasılığı çok yüksektir. Vücut besinsizliğe bile uzun süre dayanabilir ancak susuz kalmak ciddi zararlar verecektir. Gün içerisinde içilecek su miktarı 7-8 litreyi aşmamalıdır. Aşırı su içmek zehirlenmeye de sebep olabilir.

Su İçmeyi Unutanlar Ne Yapmalı?

En çok yaşanan problemlerden birisi de insanların gün içerisinde su içmeyi unutmasıdır. Yazın bu problem azalsa da, kışın hiç su içmeden bile bir günü geçirenler olabilmektedir. Su içmeyi unutmamak için mutlaka kişisel kullanımı olacak bir su şişesi edinilmelidir. İş yerinde daima gözün göreceği bir alanda su bulundurulması da şarttır.

Teknoloji sayesinde de su içmeyi hatırlatacak bazı ipuçları mevcuttur. Su içilecek anları hatırlatan mobil uygulamalar sayesinde insanlar su içmeyi hatırlayabilirler. Yemek yenecek her alanda su bulundurmak, yattığınız yerde başucunuzda su bulundurmak da oldukça etkili olacaktır.

Bu şekilde yapılacak alıştırmalar ile su içmeyi unutmak problemi tamamen ortadan kaldırılabilir. Düzenli spor yapan insanlar zaten en azından bir litre suyu egzersiz esnasında tüketeceği için, unutkanlığı daha çabuk yeneceklerdir.

Diğer Sıvılar Su Kadar Etkili Mi?

Gün boyunca sıklıkla çay, kahve ve çeşitli meşrubat tüketimi sağlayan insanlar, suyun yerine de bu içeceklerin geçebileceğini düşünürler. Ancak bu düşünce yanlıştır. Su içerisinde sadece minerallerin bulunduğu en doğal sıvıdır ve diğer tüm içeceklerde bir katkı maddesi yer alır. Özellikle şekerli içeceklerin hiçbir faydası yoktur. Bu tür içeceklerden uzak durulmalı, kahve ve çay ise daima şekersiz tüketilmelidir. Bu içecek türleri tüketilse de, günlük içilmesi gereken su miktarı eksiksiz tamamlanmalıdır. Bilinenin aksine suyun yerini hiçbir sıvı tutmaz.

About the Author

Leave a Reply